تغییر سایز پارتیشن موجود در ویندوز با استفاده از Easeus Partition Manager

تغییر سایز پارتیشن موجود در ویندوز با استفاده از Easeus Partition Manager

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ویندوز خود را عوض میکنید و پس از انجام اینکار و گدشت چند وقت متوجه میشوید که در پارتیشن بندی دچار اشتباه شده، مثلا به بعضی درایو‌ها فضای کمی‌اختصاص داده اید و یا بر عکس. یک راهی که میتوانید در پیش بگیرید این است که دوباره ویندوز را عوض کنید و از قسمت پارتیشن بندی ویندوز این کار را انجام دهید که اینکار وقت گیر است و موجب پاک شدن اطلاعات شما میشود. کار دیگر هم این است که طبق این مقاله پیش بروید. این آموزش برای سیستم عامل‌های Windows 2000/XP/Vista/7/8 کار جواب میدهد.

 

دانلود و نصب EASEUS Partition Master

به آدرس http://www.partition-tool.com/download.htm بروید و نسخه خانگی این برنامه را دانلود کنید. نسخه پروفشنال این برنامه تجهیزات بیشتری دارد و البته رایگان هم نیست. اما برای ما همین نسخه خانگی کفایت میکند.

بعد از اینکه برنامه را دانلود و نصب کردید، آن را اجرا کنید. باید صفحه ای مشابه صفحه زیر ببینید.

تغییر سایز درایور

 

بسته به آنکه کدام پارتیشن را میخواهید تغییر دهید، مرحله بعد شاید متفاوت باشد.

در مثال زیر ۲GB از درایو F گرفته و به درایو E داده شد.

تغییر سایز درایور (2)

بر روی درایو F کلیک راست کنید و گزینه Resize/Move را انتخاب کنید.

شما همچنین با درگ کردن نیز میتوانید اندازه درایو را تغییر دهید، اما روشی که گفتیم میتواند مقدار دقیقی به درایو تخصیص دهد.

تغییر سایز درایور (3)

پس از اینکه پنجره Resize/Move باز شد، میتوانید مشخص کنید که چقدر از حجم درایود را میخواهید تغییر دهید. در این مثال از درایو F، دو گیگا بایت کم میشود و اندازه آن از ۵۶۲۸۲٫۴ به ۵۴۲۸۲٫۴ گیگ تغییر میکند. فضای Unallocated (تخصیص نیافته) نیز از ۷ مگ به دو گیگ تغییر میکند.

تغییر سایز درایور (4)

پس از اینکه Ok کردید متوجه خواهید شد که جعبه خاکستری رنگ Unallocated شده است.

تغییر سایز درایور (5)

برای اضافه کردن این فضا به درایو E شما باید درایو Unallocated شده را به کنار درایو E منتقل کنید. برای انجام این کار، درایو F را به سمت راست درگ کنید تا درایو E و Unallocated کنار هم قرار گیرند.

 

تغییر سایز درایور (6)

حال فضای Unallocated  در جای مناسب قرار دارد. درایو E به سادگی میتواند درگ شود تا به ایتدای درایو F برسد. اینگونه تمام فضای تخصیص نیافته به درایو E تعلق میگیرد.

تغییر سایز درایور (7)

در سمت چپ صفحه متوجه خواهید شد که تسک‌هایی در حال انتظار هستند. بر روی آن‌ها کلیک کنید و Apply را بزنید. توجه کنید که اینکار باعث Restart شدن کامپیوتر شما میشود، پس اگر جیزی برای سیو کردن دارید، سیو کنید.

توجه کنید که این پروسه شاید زمانی زیادی را بگیرد و این زمان بستگی به حجم جا به جا شده دارد. مثلا در این مثال ۳۳ گیگ برای انتقال وجود داشت که تقریبا ۱۵ دقیقه زمان برد.

تغییر سایز درایور (9)

پس از اینکه مراحل بالا تمام شد، درایو راچک کنید تا مطمئن شوید سایز جدید اعمال شده است.

 

تغییر سایز درایور (10)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *