روش بسیار سریع و آسان روتوش صورت

در این آموزش به شما نشان میدهیم که چگونه میتوان یک صورت را صاف و تمیز کرد. این خانم مدل نیست و در صورت ایشون جاهای زیادی برای روتوش و صاف کردن وجود دارد برای همین لازم نیست که صورت ایشون خیلی صاف و تمیز و براق شود. سعی ما این است که این عکس تا جای ممکن طبیعی باشد. شما میتوانید عکس این خانم را از سایت  FreeRangeStock دانلود کنید.

 

 آموزش روتوش صورت

گام نخست

اگر شما به کانال آبی نگاه کنید، متوجه میشوید که خیلی خوب به نظر نمیرسد. تعداد زیادی عکس JPG وجود دارد که وقتی شما به ترکیب RGB آن نگاه میکنید متوجهش نمیشوید. اما به دلایل مختلفی بهتراست که این ترکیب را درست کنیم. یکی از نکته‌های مهم این کار این است که باعث میشود مشکلات و خطاهای رنگ (Noise) در عکس کاسته شود و باعث انغطاف پذیری بیشتر هنگام  اصلاحات میشود. لایه پس زمینه را داپلیکیت (کپی/پیست>ctrl+j) کنید و بر روی لایه ی جدید کلیک کنید و به مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur بروید. مقدار radius را ۱۰ کنید و Ok را بزنید. نوع  blending mode لایه را هم بر روی color بگذارید. بر روی لایه دوبار کلیک کنید تا پنجره لیر استایل‌ها بالا بیاید. در زیر Advanced Blending تیک R و G را بردارید. این باعث میشود که لایه ی ما فقط کانال آبی داشته باشد.

 

آموزش روتوش صورت (2)

گام دوم

الان باید یک Curves بسازید تا رنگ عکس تنظیم شود. من به شما پیشنهدا میکنم که از مسیر Image>Adjusments>Curves آن را بسازید، چون شما از این راه کنترل بیشتری بر آن دارید.

دانلود Curves من

در بالای پالت لایه‌ها یک Curves جدید بسازید و بر روی دکمه ی کوچکی که در سمت راست کشوی Preset  وجود دارد کلیک کنید و گزینه  Load Preset را بزنید و Curves من را لود کنید.

 

آموزش روتوش صورت (3)

گام سوم

تکنیکی که ما میخواهم از آن استفاده کنیم تکنیک صاف کردن صورت است. من میخواهم از ابزار  Healing Brush برای پاک کردن کک و مک‌ها و لکه‌ها و جوش‌های عمده استفاده کنم.

آموزش روتوش صورت (4)

 

یک لایه جدید بالای لایه ی بکگراند کپی شده بسازید. ابزار  Healing Brush را انتخاب کنید و تمام لک‌ها و جوش‌ها را از بین ببرید. مطمئن شوید که “Sample All Layers”  در منوی بالا انتخاب شده است.

یک قانون در رتوش هست که میگوید نباید عکس اصلی خود رابه هیچ وجه تغییر دهیم و به همین خاطر ما از ابزار Healing Brush بر روی یک لایه جدید استفاده میکنیم. برای همین هر زمانکه دوست داشتید میتوانید به مرحله قبل بازگردید.

 

 گام چهارم

سه تا لایه‌ی زیرین لایه‌ی Curve را انتخاب کنید و تمام آن‌ها را به آیکون ساختن لایه ی جدید منتقل کنید تا داپلیکیت شوند، و یا میتوانید از ترکیب ctrl+j استفاده کنید. بعد از انجام اینکار ترکیب ctrl+e را بزنید.

ابزار Polygonal Lasso را نتخاب کنید و بر روی صورت کلیک کنید تا جایی که تمام پوست صورت انتخاب شود. لازم نیست که اینکار خیلی دقیق و شسته رفته انجام شود. حال به عقب برگردید و جاهایی مثل چشم، ابرو، لب و .. که پوست بر روی آن‌ها نیست را از انتخابتان حذف کنید. برای اینکار میتوانید دکمه alt را نگه دارید ئ سپس دور پشک و یا … بکشید. یکبار دیگر به عقب بازگردید و جاهایی مانند لبه‌های گردن ، فرورفتگی‌ها، استخوان‌های سینه و لبه‌های چانه را از حالت انتخاب خارج کنید.

این محل‌های انتخاب شده ی من است که ماسک سریع کردم.

آموزش روتوش صورت (5)

 

ترکیب ctrl+shift+i رابفشارید و سپس پیکسل‌های ان را حذف کنید. شما متوجه تغییری در عکس نخواهید شد. چون لایه‌های پایینی مانند لایه ای است که ما داریم بر روی آن کار میکنیم.

 

گام پنجم

به مسیر Filter > Blur > Gaussian Blur بروید و مقدار Radius را ۲۰ کنید و Opacity لایه را بر روی %۷۵ قرار دهید. مانند دفعه قبل سه تا لایه را داپلیکیت وانتخاب کنید و ترکیب ctrl+e را اعمال کنید تا با هم ادغام شوند.این لایه را بالای لایه ی بلور قرار دهید. یک لایه ی جدید را انتخاب کنید و ترکیب Ctrl+Alt+G را روی آن اعمال کنید. این کار یک clipping mask میسازد.

 

گام ششم

لایه ی جدیدی را که در گام پیش انتخاب کرده بودید را همچنان انتخاب کنید و به مسیر  Filter > Other > High Pass بروید. مقدار Radius را ۴ کنید.

آموزش روتوش صورت (6)

 

حال میتوانید ببینید که clipping mask چگونه به خوبی کار میکند. blending mode لایه را بر روی Linear Light قرار دهید و Opacity را هم  ۴۰% کنید.

 

آموزش روتوش صورت (7)

 

این روش بر روی تمام تصویر‌ها جواب میدهد. اما هدف ما این است که عکس مردم عادی را مانند مدل‌ها درست نکنیم. این به این معنی است که فقط باد صورت را صاف کنیم و لکه‌هارا از بین ببریم تا طبیعی به نظر رسد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *