لای‌فای به جای وای‌فای

توضیحاتی در مورد لای‌فای

یک شرکت فرانسوی دو سال است مشغول کار بر روی انتقال اطلاعات از طریق نور است. آنها از دو سال قبل تا به حال مشغول توسعه سیستمی‌هستند که به آن لای‌فای گفته می‌شود. در این روش آنها اطلاعات را تبدیل به نور کرده و دوباره در مقصد آن را به شکل مورد نظرشان که به عنوان مثال یک آهنگ است در می‌آورد. سدریک مایر مدیر این شرکت می‌گوید:((برای دریافت اطلاعات دستگاه دریافت کننده “لای‌فای” را به کار می‌گیریم که شیوه کار آن به این صورت می‌باشد: ابتدا دستگاه اطلاعات را تشخیص می‌دهد و بعد آنها را تبدیل به چیزی می‌کند که بوده است. مثلا اگر اطلاعات را در یک لامپ مخصوص قرار دهیم شروع به پخش یک قطعه موسیقی می‌کند. در حقیقت در ابتدا در مبدا اطلاعات را تبدیل به نور می‌کند و در مقصد این اطلاعات را از حالت نور به حالت عادی بر می‌گرداند. (البته دستگاه مورد نظر باید در معرض مستقیم نور این لامپ قرار بگیرد)).  نام این سیستم به آن دلیل لای‌فای می‌باشد که در انگلیسی نور به معنای light می‌باشد و از این کلمه گرفته شده است.

مزیت‌های لای‌فای بر وای‌فای

بدون شک همه ما حتی یک بار نام وای‌فای به گوشمان خورده است. همان طور که می‌دانید وای‌فای از امواج رادیویی برای پخش اطلاعات استفاده می‌کند ولی لای‌فای از امواج مغناطیسی استفاده می‌کند که همین می‌تواند مزیت بزرگی برای لای‌فای باشد زیرا سرعت آن بیشتر از وای‌فای است.

در سیستم وای‌فای کار مودم‌ها کاری شبیه به کار رادیو می‌باشد و مودم‌ها تنها امواج رادیویی را دریافت می‌کنند ولی در لای‌فای به دلیل استفاده از نور دیگر نیازی به وجود مودم‌هایی ندارید بلکه می‌توان گوشی‌ها و یا کامپیوتر‌ها را به قطعه ای مجهز کرد که با دریافت این نور آن را تشخیص داده و به اطلاعات تبدیل کنند.

نکته مهم

به دلیل اینکه نور برای انتقال اطلاعات هنوز در ابتدای راه خود می‌باشد، نمی‌شود از آن به عنوان تکنولوژی ای مانند وای‌فای استفاده کرد. با این همه سرعت و حجم بالای انتقال اطلاعات توسط وای‌فای محققان زیادی را برای عملی کردن این ایده به فکر وا داشته است. از هم اکنون می‌توان تصور کرد که در چند دهه دیگر به جای این مودم‌های وای‌فای از لامپ‌هایی که در بالای اطاق می‌باشد برای گشت زدن در اینترنت بهره برد.

لای فای

 

نویسنده

وبلاگ نویس

پست های مرتبط

بدون پست مرتبط یافت نشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *