هر آنچه که باید درباره‌ی‌هارد درایو بدانید!

دیسک‌های سخت،‌هارد یا هر چیز دیگری که صدایشان می‌کنید امروزه بخش مهمی‌از حافظه‌های الکترونیک ما را تشکیل می‌دهند. ما در این نوشته قصد داریم تا به شما اطلاعاتی درباره‌ی آنها به شما بدهیم، از جمله:
۱٫‌هارد درایو چیست؟
۲ .‌هارد‌های اکسترنال چه فرقی با اینتر نال دارند؟
۳٫ آیا پر کردن‌هارد موجب کند شدن سیستم می‌شود؟
۴٫ Defragment چیست؟
۵٫ چرا پارتیشن‌های‌هارد کمتر از فضایی که آزاد دارند نشان می‌دهد؟
با ما در این مطلب همراه باشید.

 

۱٫‌هارد درایو چیست؟

 

هارد درایو (2)

دیسک سخت یا به صورت دقیق hard disk drive که اختصارا HDD نیز خوانده می‌شود در حقیقت ترکیب پیچیده ای است از صفحات مغناطیسی دیسک شکل (شبیه به دی وی دی‌هایی که می‌شناسید، البته با ماهیتی کاملا متفاوت) که توسط یک موتور پر سرعت بی وقفه در حال گردش است تا عمل خواندن و نوشتن روی آن انجام شود. کل این مجموعه در محفظه استریلی جای می‌گیرد و از ورود هر نوع گرد و غبار جلوگیری می‌کند.

۲٫‌هارد‌های اکسترنال با اینترنال چه فرقی دارند؟

می‌شود گفت تقریبا هیچ تفاوتی میان این دو نیست. در واقع بیشتر‌هارد‌های اکسترنال همان‌هارد‌های اینترنال هستند که با یک بدنه محکم محافظت می‌شوند.‌هارد‌های کوچک قابل حمل هم به همین ترتیب همان‌هارد‌های لپ تاپی هستند که قیمت تمام شده‌ی بالاتری دارند. تنها تفاوت بنیادین میان‌هارد داخل رایانه‌ی شما و‌هارد اکسترنال در این است که روی‌هارد‌های اکسترنال پورتی نصب شده که اجازه می‌دهد‌هارد توسط آدابتور مستفیم به برق متصل شود. ضمن آنکه چون این‌هارد‌ها همیشه در حرکتند عمر کمتری دارند. زیرا هر چه‌هارد شما کمتر در تحرک باشد عمر بیشتری دارد و امکان بروز حادثه برای آنها کمتر است.

۳٫ آیا پر کردن‌هارد موجب کند شدن سیستم می‌شود؟

ذخیره کردن اطلاعات بر روی‌هارد شما هیچ ربطی به سرعت سیستمتان و یا کند شدنش ندارد ولی با این حال بهتر است‌هارد را تا آخر پر نکنید. به طور کلی سیستم عامل همیشه از حجم مشخصی از‌هارد شما به عنوان حافظه کمکی برای  RAM هنگام بار گزاری فایل‌های خود استفاده می‌کند. زمانی که این حافظه به خاطر پر شدن‌هارد کم شود یا وجود نداشته باشد به مورور ویندوز کند تر و کندتر می‌شود چون باید مرتب منتظر شود تا اطلاعات وارد شده به رم (RAM) خارج شوند. در‌هارد‌های اکسترنال هم همیشه بهتر است حدود ۱۵ درصد‌هارد را خالی نگهدارید.

۴٫ Defragment چیست؟

هارد درایو

 

دفرگمنت یا چند پارگی فایل‌ها اتفاقی است که در نتیجه شیوه ذخیره سازی اطلاعات توسط ویندوز اتفاق می‌افتد. برای توضیح انباری را در نظر بگیرید که  هر روز در آن بار وارد و خارج می‌شود. این بین ابزار‌های مرتبط به مرور در جعبه‌های گوناگون در گوشه و کنار خالی انبار پخش می‌شوند. این همان اتفاقی است که در طولانی مدت برای‌هارد و در نتیجه‌ی سرعت دسترسی سیستم عامل می‌آید. برای حل این مشکل کافی است با راست کلیک روی درایو‌های خود در پنجره Properties به سر برگ Tools بروید و Defragment را انتخاب کنید.

۵٫ چرا پارتیشن‌های‌هارد کمتر از فضایی که آزاد دارد نشان می‌دهد؟

فایل‌هایی که شما روی‌هارد ذخیره می‌کنید بیشتر از حجم واقعی شان روی‌هارد شما فضای می‌گیرند . مثلا وقتی شما ۲۷۲ گیگابایت اطلاعات روی‌هارد ذخیره می‌کنید در حقیقت ۲۷۹ گیگابایت فضا اشغال می‌کنند . یعنی ۷ گیگابایت بیشتر از چیزی که شما فکر می‌کردید. این تفاوت حجم را اصطلاحا ذخیره سازی سایه یا shadow storage می‌خوانند. این حجم اطلاعات کلی در مورد شرایط و وضعیت فایل شما روی‌هارد است که برای دسته بندی و استفاده توسط سیستم عامل مورد نیاز است. برای اینکه بفهمید روی هر درایو خود چقدر حجم سایه دارید کافی است با زدن کلید ویندوز + R و وارد کردن دستور CMD کامند پرامپت را باز کنید. سپس روی هر درایوی که می‌خواهید دستور vssadmin list shadow strong را وارد کنید. به این ترتیب می‌توانید از فضای اضافی اشغال شده درایو‌های خود با خبر شوید.

نویسنده

وبلاگ نویس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *