ویروس کشی کامپیوتر بدون نیاز به بالا آمدن ویندوز از طریق بوت کردن با CD

ویروس کشی کامپیوتر بدون نیاز به بالا آمدن ویندوز از طریق بوت کردن با CD

گاهی اوقات ممکن هست که کامپیوتر شما ویروس گرفته باشد و شما اصلا قادر به بالا آوردن ویندوز خود نباشید و یا اگر هم ویندوز اجرا میشود، شما به خاطر وجود ویروس حتی یک کلیک هم نتوانید بکنید، چه برسه به ویروس کشی سیستم! خب در اینجور مواقع بهترین کار و یا شاید هم تنها کار ممکن این باشد که آنتی ویروس را توسط CD اجرا کرده و سپس اقدام به پاکسازی کامپیوتر از ویروس کنید.

ما در اینجا از آنتی ویروس BitDefender استفاده میکنیم. نکته قابل توجه درباره این آنتی ویروس این هست که از لحاظ تشخیص و پاکسازی ویروس‌ها جزو یکی از برترین آنتی ویروس‌هاست. پس باید مطمئن باشید که CD نجات‌شون حتما کار میکنه.

از آنجایی که شما دارید توسط یک برنامه لینوکس بیس کامپیوتر را بوت میکنید، نباید نگران کار نکردن برخی چیز‌ها باشید، چرا که کامپیوتر آلوده به ویروس شده است. تقریبا مثل همان حالت Safe Mode می‌باشد. و یا مثال دیگری که میتوانم بزنم این است که مثلا شما یک‌هارد آلوده به ویروس را برای ویروس کشی به یک کامپیوتر سالم متصل کرده اید و میدانید که کامپیوتر آلوده به ویروس نمیشود.

 

دانلود و رایت کردن آنتی ویروس بر روی CD یا DVD (ساخت CD نجات)

اولین کاری که شما باید انجام بدید این هست که آخرین نسخه CD نجات بیت‌دیفندر (BitDefender rescue CD) را دانلود کرده و سپس بوسیله یک نرم افزار آن را بر روی CD رایت کنید. راه‌های زیادی برای اینکار وجود دارد اما ما استفاده از برنامه ImgBurn را ترجیح میدهیم.

با توجه به کامپیوتر شما ممکن هست که آخرین نسخه BitDefender برای شما مشکلاتی داشته باشد. به همین دلیل میتوانید در عوض نسخه‌های قدیمتر را دانلود و استفاده کنید تا شاید بهتر عمل کنند.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD

ImgBurn

دانلود و نصب آن برو روی USB) USB نجات)

اگر سی‌دی رام شما خراب است و یا به هر دلیلی ترجیح میدهید که از USB برای اینکار استفاده کنید، ابتدا برنامه UNetbootin را دانلود کرده و سپس بوسیله آن یک USB قابل بوت درست کنید. فقط Diskimage را انتخاب کنید و سپس مکان فایل iso ی دانلود شده را وارد کنید.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (2)

UNetbootin

درایوی که میخواهید بر روی آن نصب کنید را انتخاب کنید و مراحل دیگر را ادامه دهید.

استفاده از BitDefender Rescue CD برای ویروس کشی کامپیوتر آلوده

به محض اینکه شما CD را در CD ROM خود قرار میدهید و سیستم را ریبوت میکنید، یک منو براش شما ظاهر میشود که به شما حق انتخاب زبان برای ادامه را میدهد و اگر هیچ کدام را انتخاب نکنید به طور خودکار از طریق‌هارد بوت میشود. واضحا انتخاب ما در اینجا BitDefender Rescue CD است، نه بوت شدن از طریق‌هارد درایو.

توجه کنید که ممکن است منوی زیر در ورژن‌های مختلف متفاوت باشد، اما اصل قضیه فرقی نمیکند.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (3)

اگر دیسک مستقیما به صورت گرافیکی اجرا نشد، یوزریم livecd  را وارد کنید و سپس startx را تایپ کنید. اگر باز هم اجرا نشد، باید از ورژن‌های قدیمیتر استفاده کنید.

پس از اینکه موفق به بوت کردن به وصورت گرافیکی شدید باید صفحه ای مانند زیر را مشاهده کنید که BitDefender را در حال دانلود آخرین نسخه نشان میدهد.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (4)

اگر رزولوشن خیلی کوجک هست، میتوانید از منوی پایین و مسیر Settings –> Display آن را تنظیم کنید.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (5)

از اینجا شما میتونید رزولوشن را بزرگتر کنید. آن را به ۱۰۲۴×۷۶۸ تغییر دهید تا مطمئن شوید که همه چیز در صفحه معلوم است.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (6)

به محض اینکه برنامه دانلود شد و شما شرایط را پذیرفتید، اسکن شروع میشود.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (7)

پس از اینکه اسکن تمام شد، میتوانید با استفاده از ابزار‌ها، ویروس‌ها را پاک کنید. این کار بسیار ساده است و نیازی به توضیح ندارد.

تجهیزات دیگر

اگر شما نیاز بررسی فایل‌هاتون دارید، میتونید به سادگی از فایل منیجر استفاده کنید.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (8)

همچنین شما میتونید Synaptic Package Manager را اجرا کنید و هر برنامه ای با پایه لینوکس را نصب کنید. مانند برنامه‌های troubleshooting (مشکل یاب) و یا مانند testdisk که برای بازیابی اطلاعات به کار میرود.

ویروس کشی کامپیوتر از طریق بوت کردن با CD (9)

به همین سادگی! از کامپیوتر پاک خود لذت ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *