چگونه آنتی ویروس، فایروال، مرورگر و امنیت نرم افزار‌های خود را امتحان کنیم؟

شما یک آنتی ویروس دارید که از سیستم شما محافظت میکند فایروال شما فعال است و پلاگین‌هایی که بر روی مرور گر‌های خود نصب کرده اید همگی به روز شده اند و هیچگونه پچ امنیتی را هم از دست نداده اید. اما چگونه مطمئن هستید که تمام این‌ها به خوبی کار میکنند؟

 

تست کردن آنتی ویروس

الان منظور ما این نبود که شما بروید و یک ویروس دانلود کنید تا آنتی ویروس خود را امتحان کنید، چونکه این یک دستورالعمل فاجعه بار است! هر وقت خواستید آنتی ویروس خود را امتحان کنید از یک فایل EICAR استفاده کنید. در واقع فایل EICAR  یک ویروس نمیباشد بلکه فقط یک فایل تکست (TXT.) است که حاوی یک کد رشته ای بی خطر است که متن “EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!” را چاپ میکند. اگر شما این را در محیط ویندوز اجرا کنید همه ی انتی ویروس‌ها تلاش میکنند که آن را به عنوان یک ویروس شناسایی کنند.

شما میتوانید از فایل EICAR برای امتحان کردن وضعیت real-time آنتی ویروس خود استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام ویروس‌های جدید را شناسایی خواهد کرد. همچنین میتواند مورد استفاده ی نوعی دیگر از حفاظتِ انتی ویروس‌های هم قرار گیرد. برای مثال میتوانید آن را در وب آپلود کنید و ببینید که آیا Web Access Protection آنتی ویروستان هم خوب کار میکند یا خیر.

نکته : این نکته اهمیت زیادی دارد که شما انواع حفاظت آنتی ویروس (Real-time , Web Access Protection  و …) خود را با این روش بررسی کنید و مطمئن شوید که همه آن‌ها به خوبی کار میکنند. اما باز هم این نمیتواند آنتی ویروس شما را گارانتی کند که میتواند تمام ویروس‌های جدید را شناسایی کند زیرا همه روزه ویروس‌هایی جدید و قدرتمند وارد دنیای اینترنت میشوند و این بستگی به شما دارد که چه جور فایل‌هایی را دانلود میکنید.

شما میتوانید یک فایل EICAR  را از طریق وبسایت رسمی‌اش دانلود کنید و یا میتوانید یکی از آن را برای خود بسازید.

اگر میخواهید خودتان آن را بسازید ابتدا برنامه Notepad را باز کنید و متن زیر را کپی کنید و در آن پیست کنید:

[divider]

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

[divider]

 

انتی ویروس شما باید در مقابل ویروسی که ساخته اید واکنش نشان دهد.

 

تست کردن امنیت کامپیوتر

اسکن کردن پورت‌های فایروال

اگر پشت یک روتر هستید برگردان نشانی شبکه ی روتر (NAT=Network Address Translation) به صورت یک فایروال عمل میکند و از متصل شدن کامپیوتر‌های دیگر به کامپیوتر شما در اینترنت جلوگیری مینکد. برای اینکه مطمئن شوید نرم افزار‌های شما در برابر اینترنت امن هستند یا خیر ویا شما مستقیما به اینترنت متصل هستید یا نه میتوانید از وب سایت سپر بلا استفاده کنید. این وب سایت یکی از پورت‌های آی پی شما را اسکن میکند و تعیین میکند که کدام پورت باز است ویا کدام پورت بسته است. شما از پورت‌ها میخواهید بسته باشند تا از سرویس‌های آسیب پذیر شما را در برابر اینترنت محافظت کنند.

 

تست کردن امنیت کامپیوتر (2)

چک کردن پلاگین مرورگر‌ها

پلاگین مرورگر‌ها یکی از شایع ترین راه‌های ورود به سیستم‌ها هستند. یعنی هکر‌ها میتوانند از طریق پلاگین‌های آسیب پذیر به کامپیوتر شما حمله کنند. اگر میخواهید اوقات خود را به طور امن در اینترنت سپری کنید همیشه باید مطمئن باشید که آخرین نسخه از این پلاگین‌ها را دارید.

سایت چک کننده پلاگین‌های موزیلا برای اینکار خوب است. این سرویس توسط موزیلا ساخته شده است اما فقط برای فایر فاکس نیست! بلکه برای مرورگر‌های دیگری مثل کروم ، سافاری ، اوپرا و اینترنت اکسپلورر هم هست.

اگر شما پلاگین آپدیت نشده و یا قدیمی‌دارید باید آن را به جدید ترین نسخه اش به روز کنید.
اگر هم شما پلاگین جاوای نصب شده دارید باید آن را غیر فعال و یا پاک کنید.

 

تست کردن امنیت کامپیوتر (3)

اسکن کردن برنامه‌های آسیب پذیر

بر روی یک سیستم عامل با یک مخزن نرم افزاری مانند لینوکس و یا App Store برای iOS و یا محیط مدرن ویندوز ۸ این آسان است که بگوییم تمام برنامه‌ها آپدیت شده اند و تمام پچ‌های امنیتی را دریافت کرده اند همه ی این‌ها توسط یک ابزاری که آن‌ها را به طور خودکار به روز میکند انجام میشود. متاسفانه ویندوز از این ابزار برخوردار نیست! از همین رو ما در پایین یک راهکار به شما یاد میدهیم.

سکیونیا، یک کمپانی آی تی، یک برنامه ی رایگان به اسم  Secunia Personal Software Inspector را طراحی کرده است که به شما کمک میکند تا بفهمید که کدام نرم افزارتان به روز نشده است. هنگامی‌که شما این برنامه را نصب و اجرا کنید این برنامه تمام نرم افزار‌های نصب شده بر روی کامپیوترتان را اسکن میکند و به شما میگوید که کدام یک از آن‌ها به به روز رسانی نیاز دارند.

 

تست کردن امنیت کامپیوتر (4)

این راه‌هایی که ما در این مقاله به شما گفتیم به طور ۱۰۰ درصد نمیتوانند از شما در مقابل ویروس‌ها و برنامه‌های آسیب پذیر حملات هکر‌ها محافظت کنند. مثلا هیچ انتی ویروسی وجود ندارد که بتوان گفت از تمامی‌ویروس‌ها در امان است! زیرا روزانه هزاران ویروس جدید و خطرناک منتشر میشود اما این راهکار‌هایی که ما گفتیم میتوانند در امنیت شما بر روی اینترنت تاثیر بسیار زیادی داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *