۶ لینوکس برتر ۲۰۱۲

معمولا اولین سوال کاربران تازه وارد این است که از کدام لینوکس استفاده کنم؟ و حتی کاربران حرفه هم میخواهند بدانند که ۶ لینوکس برتر ۲۰۱۲ کدام اند؟ پس به بررسی لینوکس‌های محبوب میپردازیم.

 Ubuntu (اوبونتو)

Ubuntu (اوبونتو)
جای تعجب ندارد. اوبونتو هنوز هم بهترین لینوکس است و به کاربران جدید لینوکس توصیه میشود. محیط کاربر پسند، نصب آسان و گرافیک خوب بدون شک یک انتخاب مناسب برای شروع است. از ویژگی‌های بارز اوبونتو می‌توان به کاربرپسند بودن، سادگی، زیبایی، سرعت و عدم نیاز به سخت افزار پیچیده اشاره کرد. بر طبق آمار وب، این توزیع در بین دیگر توزیع‌های گنو/لینوکس ۵۰ تا ۷۰ درصد سهم بازار را بدست آورده است. اوبونتو هر ۶ ماه یک بار نسخهٔ جدیدی را عرضه می‌کند. هر نسخه از اوبونتو، تا ۱۸ ماه پس از انتشار آن نسخه، پشتیبانی می‌شود. اوبونتو دارای نسخه‌هایی با پشتیبانی بلند مدت نیز هست که به جای پشتیبانی ۱۸ ماهه، ۳ سال پشتیبانی برای نسخهٔ ویژهٔ رایانه‌های شخصی و ۵ سال پشتیبانی برای نسخه‌های سرور ارائه می‌کند. اوبونتو به طور پیش فرض از گنوم استفاده می‌کند. یکی دیگر از کار‌های کاربر پسند اوبونتو ایجاد مرکز نزم افزار (software center) است که راهی آسان برای پیدا کردن نرم افزار‌های لینوکس و نصب بدون دستور آن‌هاست. و ممکن است باعث شود تا کمپانی‌های نرم افزار بیشتری راغب شوند تا نرم افزار لینوکسی تولید کنند.
دانلود اوبونتو

 Mint (مینت)

Mint (مینت)
پایه این لینوکس بر اساس اوبونتو است و قابلیت‌ها و مزایایی مشابه آن دارد. اما بیشتر محیط آن گنوم سنتی است که بسیاری از مردم نسخه Unity را ترجیح میدهند. تمرکز مینت بر روی کاربردی بودن و سادگی نصب برای کاربرانی که تا کنون تجربه ای با لینوکس نداشته اند می‌باشد. همچنین دارای برنامه‌ها و پیکربندی‌هایی است که کار را برای ما آسان میکند.
دانلود مینت

Fedora (فدورا)

Fedora (فدورا)
فدورا
یک سیستم عامل رایانه ای و نام توزیعی از گنو/لینوکس است و توسط اعضای پروژه فدورا ساخته می‌شود. این پروژه توسط شرکت ردهت حمایت می‌شود. هر ۶ یا ۸ ماه یک نسخه جدید از فدورا عرضه می‌شود. آخرین نسخه آن فدورا ۱۶ است. همراه این سیستم عامل برنامه‌های زیادی عرضه می‌شود. طبق آمار ارائه شده در وبگاه distrowatch.com، فدورا (پس از اوبونتو و مینت) سومین توزیع پرطرفدار لینوکس و پرطرفدارترین توزیع بر پایه RPM است.
دانلود فدورا

Open Suse (اوپن سوز)

Open Suse (اوپن سوز)
در سال ۲۰۰۳ این توزیع لینوکس توسط شرکت ناول خریداری شد و در سال ۲۰۰۵ ناول اعلام کرد که سری جدید سوز با پروژه سوز باز (به انگلیسی: openSUSE) بازتر خواهد شد و نسخه ۱۰٫۲ را رسماً اپن سوز نام گذاری کرد. این توزیع نیز همانند سایر توزیع‌های گنو/لینوکس بر مبنای بسته‌ها (Packages) استوار است که در نهایت در زمینهٔ پایایی و حفظ امنیت نقش مهمی‌ایفا می‌کند. این لینوکس هم قابلیت نصب آسان را دارد.
دانلود اوپن سوزه

Arch (آرچ)

Arch (آرچ)
آرچ
لینوکس (یا آرچ) یک توزیع گنو/لینوکس است که با هدف سبک بودن و ساده بودن ساخته شده است. از ویژگی‌های این لینوکس میتوان سادگی، ظرافت، صحت کد و کوچک بودن آن را نام برد.
دانلود آرچ لینوکس

Backtrack (بک‌ترک)

Backtrack (بک‌ترک)
بک ترک
یک توزیع لینوکس مبتنی بر GNU است که برای کشف نقاط ضعف امنیتی سیستم‌های مختلف تهیه شده و به صورت یک دی وی دی لایو (بدون نیاز به نصب و یا وجود‌هارد دیسک) در اختیار همه قرار گرفته. البته شما نه تنها میتونید اون را از روی دی وی دی زنده اجرا کنید بلکه می‌تونید اون را بر روی‌هارد دیسک نصب کنید، فلش مموری بوت بکترک بسازید (که خطرناک تر از کلت کمریه D: ) و یا بکترک را در ماشین مجازی روی ویندوز نصب یا اجرا کنید. در حال حاضر آخرین آن نسخه بک ترک ۵ است که از سایت رسمی‌بک ترک قابل دریافت است. بک ترک مبتنی بر Ubuntu  با هسته نسخه ۲٫۶ ساخته شده که پیشرفت خوبی برای آن است. بک ترک برای تمام مخاطبان از نوابغ و کهنه کاران امنیت تا نو آموزان هک و امنیت ساخته شده و سریع ترین و آسان ترین راه تست امنیت سیستم‌های کامپیوتری، شبکه‌ها و سایتهای اینترنتی است. جالب اینکه بدانید گروه‌های کلاه سیاه زیرزمینی و هم متخصصان امنیتی که برای دولت‌های کشورشون کار می‌کنند از جمله مشتریان اصلی بک ترک هستند. این لینوکس بیشتر برای هک و امنبت به کار میره.
دانلود بک ترک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *