۵ نکته مهم برای حفظ امنیت ایمیل

امنیت اینترنت; موضوعی که همه ما می‌دانیم مهم است و هر روز هکر‌ها به حساب‌های ایمیل دیگران حمله می‌کنند، اما گاهی اوقات این موضوع به راحتی در پس زوایای ذهنمان می‌نشیند، و شروع به فریب خودمان با این باور که “چنین چیزی برای من اتفاق نخواهد افتاد” می‌کنیم. گاه این نیروی ویرانگر، جدیدترین ویروس یا تنها تلاش برای هک کردن از سوی یک هکر جوان تازه وارد می‌باشد که ما تنها یک کلیک از درگیر شدن با مشکلات امنیتی که ترجیح می‌دهیم با آن مواجه نشویم، فاصله داریم. در هیچ کجا این مسئله به اندازه ایمیل‌هایمان صحت ندارد. ما در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید خطر این حملات را کاهش دهید.

۱٫ از حساب‌های ایمیل جداگانه استفاده کنید

اگر شما همانند بیشتر مردم هستید، حساب ایمیل تان احتمالا قطب مرکزی فعالیت‌های شخصی شماست. همه اطلاعیه‌های فیس بوک، ثبت نام‌های وبگاه، خبرنامه‌ها، پیام‌های شما، و غیره به ایمیل تان فرستاده می‌شوند، درست است؟ پس این می‌تواند بدان معنی باشد که شما تمام اطلاعاتتان را در یک جا آماده سرقت کرده اید یا به عبارتی همه تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد گذاشته اید پس اگر سبد بیوفتد شما تمام داراییتان را از دست می‌دهید. برای جلوگیری از این کار بهتر است شما به جای استفاده از یک ایمیل برای خود چند ایمیل درست کنید و از همگی استفاده کنید. داشتن حساب‌های ایمیل جداگانه نه تنها به افزایش امنیت شما کمک خواهد کرد، بلکه همچنین به ارتقا بهره وری شما می‌انجامد. تصور کنید اگر بتوانید تمامی‌ایمیل‌های کاری خود را در یک حساب کاری ادغام کنید؛ تمامی‌دوستان و خانواده با حساب شخصی تان مکاتبه می‌کنند؛ دارای یک حساب تفننی برای وبگاه‌ها هستید؛ و یک حساب دم دستی برای لینک‌های اضافه و عضویت در سایت‌های نه چندان مهم دارید. به این ترتیب، اگر کسی حساب کاری تان را هک کند، تمام ایمیل‌های شخصی تان هنوز در امان هستند.

۲٫ برای ایمیل‌هایتان از یک گذرواژه استفاده نکنید

تصور کنید که چند ایمیل دارید و بنا بر دلایلی یکی از آنها مورد حمله هکر‌ها قرار می‌گیرد و آنها گذر واژه ایمیل شما را به دست می‌آوردند؛ ممکن است هکر‌ها از ایمیل‌های دیگر شما نیز خبر داشته باشند در این لحظه آنها به سراغ دیگر ایمیل‌هایتان می‌روند و گذر واژه ایمیل اولتان را بر روی دیگر ایمیل‌ها امتحان می‌کنند. در این حالت اگر شما از یک کد واژ] برای ایمیل‌هایتان استفاده می‌کردید بقیه ایمیل‌های شما هم از دست می‌رفت.

۳٫ مراقب کلاهبرداری‌های فیشینگ باشید

روشی از این نوع کلاه برداری به طوریست که از شما پسورد ایمیلتان را می‌خواهند و می‌گویند ما هرگز ایمیل شما را فاش نخواهیم کرد ولی دیگر از این روش برای کلاهبرداری‌های خود استفاده نمی‌کنند بلکه صفحات سایت‌هایی مانند (eBay، آمازون، فیس بوک ، youtube ، یاهو ، و غیره ) را جعل می‌کنند و عنوان می‌کنند که حساب شما با مشکلاتی روبرو است و یا زمانی که شما وارد حساب خود می‌شوید صفحه ای شبیه سازی شده به نمایش در می‌آید مانند صفحه ورود است و می‌خواهد که دوباره کدواژه خود را بزنید و با این کار شما آنها کدواژه شما را به دست خواهند آورد.

۴٫ هرگز روی لینک‌ها در ایمیل‌ها کلیک نکنید

فیشینگ مرا به سوی نکته بعدی ام می‌برد. هر زمان که لینکی (پیوند) را در یک ایمیل می‌بیند، در ۹۹% اوقات نباید روی آن کلیک کنید. تنها موارد استثنایی هنگامی‌است که شما در انتظار ایمیل خاصی هستید، همچون لینک ثبت نام یک انجمن یا ایمیل فعال سازی حساب کاربری بازی، یا چیزهایی همانند این. اگر شما یک ایمیل هرزنامه (ایمیل‌هایی که جهت فروش محصولاتی به شما ارسال می‌شوند) که تلاش می‌کند تا خدمات یا محصول خاصی را به شما بفروشد، دریافت می‌کنید، هرگز بر روی هیچ یک از لینک‌های درون آن کلیک نکنید. هرگز نمی‌دانید که آنها شما را به کجا هدایت خواهند کرد. گاهی اوقات آنها ممکن است امن باشند؛ اوقاتی دیگر آنها شما را مستقیم به سوی درهای جهنم می‌برند و با انبوهی از نرم افزارهای مخرب و ویروس‌ها مواجه می‌کنند. اگر شما ایمیلی از بانک خود یا هر خدمات دیگری (به عنوان مثال، پرداخت صورت حساب یا قبض) دریافت نمودید، همیشه به صورت دستی از وبگاه بازدید کنید. بدون کپی کردن و چسباندن (paste). بدون کلیک مستقیم.

 

۵٫ ویروس‌ها و نرم افزارهای مخرب را اسکن کنید

اگر ایمیلی را باز می‌کنید و به هر حال مشکوک به نظر می‌رسد، دست به کار شوید و یک اسکن کننده نرم افزار‌های مخرب و ویروس را اجرا کنید. هر ایمیل هرزنامه ای شما را به ویروس آلوده نخواهد کرد و این ممکن است زیاده روی به نظر برسد که هر زمان یک ایمیل مشکوک را باز می‌کنید، اسکن کننده نرم افزار‌های مخرب را اجرا نمایید، اما در امان بودن بهتر از تأسف خوردن است. در آن زمان که تصمیم می‌گیرید که به آن اجازه شروع دهید، می‌تواند زمانی باشد که رایانه شما یک keylogger را بارگذاری می‌کند؛ و در نهایت، هنگامی‌که در اینترنت عمومی‌هستید از بررسی ایمیل خود پرهیز کنید. بله، می‌دانم هنگامی‌که منتظر هواپیما برای رسیدن به ورودی (گیت) پرواز خود هستید، این می‌تواند برای بیرون کشیدن گوشی هوشمند یا لپ تاب تان برای بررسی پیام‌های جدید، وسوسه انگیز باشد. متاسفانه، وای-فای عمومی‌می‌تواند بسیار نا امن باشد. برنامه‌هایی آن بیرون وجود دارند که شبکه یاب نامیده می‌شوند که بی تحرک در پس زمینه دستگاه برخی هکرها اجرا می‌شوند. شبکه یاب تمامی‌داده‌های بیسیم جاری در سراسر یک شبکه خاص را زیر نظر می‌گیرد، و آن داده‌ها ممکن است برای اطلاعات مهمی‌مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. همانند نام کاربری و گذرواژه شما. عجیب است که با سپری شدن سال‌ها، امنیت در مواردی سفت و سخت تر می‌شود و ما به همان اندازه ای که همیشه در جهات دیگر فعال بوده ایم، آسیب پذیر باقی می‌مانیم. امنیت ایمیل به عقل سلیم و تصمیم‌های دقیق منحصر می‌شود. اجازه ندهید تنبلی و آسایش بر آرزو و خواست شما برای محافظت و آرامش سایه افکند.

 

نویسنده

وبلاگ نویس

One comment

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *