۷ راه برای خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز

۷ راه برای خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز

درایو‌های‌هارد به مرور زمان پرحجم تر وپرحجم تر میشوند و به یک طریقی بالاخره پر میشوند. اگر فضای‌هارد شما پر شده و است و یا جای بسیار کمی‌برای دارد این آموزش به شما کمک میکند تا به صورت رایگان فضای‌هارد خود را برای فایل‌های مهم  افزایش دهید و فایل‌های غیر مهم و به دردنخور را پاک کنید.

پاکسازی دیسک (Disk Cleanup)

ویندوز شامل ابزاری است که فایل‌های موقت و به دردنخور را پاک میکند. برای دسترسی به این، بر روی یکی از درایو‌های خود کلیک راست کنید و گزینه Properties را بزنید.

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز

 

در پنجره ای که باز میشود برروی دکمه ی Disk Cleanup کلیک کنید.

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (2)

 

نوع فایل‌هایی را که میخواهید پاک شوند را انتخاب کنید و دکمه Ok را بزنید. این‌ها شامل فایل‌های موقت، فایل‌هایی که در سطل آشغال ویندوز هستند، فایل‌های لوگ و دیگر فایل‌های غیرضروری میشوند.

همچنین شما میتوانید با زدن دکمه Clean up system files  فایل‌های سیستم را هم پاک کنید.

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (3)

 

پس از اینکه اینکار‌ها را انجام دادیم میتوانید بر روی  More Options  کلیک کنید و دکمه Clean up را بزنید تا تمام فایل‌های Restor شده پاک شوند. با زدن این دکمه تمام اطلاعات Restor میپرد. پس پیش ازاینکه این دکمه را بزنید مطمئن شوید که سیستم شما به خوبی کار میکند.

 

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (4)

Uninstall کردن برنامه‌های اضافی

در کامپیوتر شما برنامه‌هایی وجود دارد که حجم بسیار کمی‌را اشغال کرده و اند ونیازی هم به پاک کردن آن‌ها ندارید، چون از آن‌ها استفاده میکنید. اما یکسری برنامه‌ها هستند که هم حجم زیادی میگیرند و هم شما از آن‌ها استفاده نمیکنید پس بهتر است که آنها را پاک کنید تا فضای‌هارد شما باز شود.

برای دیدن فضای اشغال شده توسط هر برنامه به مسیر Start>Control Panel>Programs and Features بروید و بر روی ستون Size  کلیک کنید. اگر نمیتوانید ستون Size را مشاهده کنید بر روی دکمه ی Option که در بالای سمت راست صفحه است کلیک کنید و نوع نمایش رابر روی Details  تنظیم کنید.

 

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (5)

آنالیز فضای‌هارد (Analyze Disk Space)

برای اینکه بفهمید چه چیزی دارد زیاد از فضای‌هارد شما استفاده میکند میتوانید از برنامه‌های آنالیزور برای‌هارد استفاده کنید. اینجور برنامه‌ها‌هارد شمارا اسکن میکنند و مشخص میکنند که کدام فایل و یا فولدر دارد زیاد از فضای‌هارد شما استفاده میکند. پیشنهاد ما به شما برنامه ی WinDirStat است.

بعد از اینکه اسکن شما توسط برنامه ی WinDirStat تمام شده به شما نشان میدهد که کدام فایل، کدام نوع فایل و یا فولدر دارد بیشترین استفاده را از‌هارد میکند. فایل‌های سیستمی‌و مهم خودرا به هیچ وجه پاک نکنید حتی اگر فضای زیادی گرفته بودند! فقط فایل‌های شخصی و غیر مهم خود را اگر خواستید پاک کنید. اگر دیدید که یک فولدرِ یک برنامه ای فضای زیادی را اشغال کرده است، میتوانید آن برنامه را پاک کنید. برنامه ی WinDirStat  فقط به شما میگوید که یک فایل یا فولدر و یا برنامه چقدر فضا اشغال کرده است و کار دیگری نمیتواند انجام دهد.

 

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (6)

 پاک کردن فایل‌های به درد نخور

ابزار Disk Cleanup خود ویندوز ابزار بسیار کارآمدی بود برای پاک کردن فایل‌های غیر ضروری ویندوز اما تنها مشکل آن این بود که نمیتوانست فایل‌های غیر ضروری برنامه‌های دیگر را پاک کند. برای مثال آن ابزار نمیتواانست کچ‌های فایر فاکس و یا کروم را پاک کند، کچ‌ها میتوانند فضای نسبتا زیادی را از‌هارد شما اشغال کنند (کچ‌ها وب سایت‌ها را در خود ذخیره میکنند که اگر شما در آینده  بخواهید دوباره به آن‌ها سر بزنید دیگر زمان طولانی برای بارگذاری آن‌ها صرف نکنید. پس اگر به فضای زیادی نیاز ندارید بهتر است که آن‌هارا نگه دارید اما اگر به فضای بیشتری نیاز دارید میتوانید آن‌ها را پاک کنید) .

بنابراین برای پاک کردن فایل‌های غیرضروری برنامه‌های دیگر میتوانید از برنامه ی CCleaner استفاده کنید که میتوانید از اینجا دانلود کنید.

 

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (7)

پیدا کردن فایل‌های کپی شده

شما میتوانید از یک برنامه ی “پیدا کننده ی فایل‌های کپی شده” استفاده کنید تا‌هارد شما را اسکن کند و فایل‌های کپی شده را پیدا کند. برای اینکار شما میتوانید از برنامه ی  dupeGuru استفاده کنید.

 

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (2)

کاستن مقدار فضا برای ری استور سیستم

اگر ری استور سیستم شما فضای بسیار زیادی از‌هارد شمارا اشغال کرده است میتوانید مقدار فضا برای آ را کاهش دهید.

 

خالی کردن فضای‌هارد در ویندوز (8)

روش اتمی

این ترفندها قطعا مقداری از فضای‌هارد را نگاه میدارد اما بعضی از ویژگی‌های مهم ویندوز را غیر فعال میکنند. ما استفاده از هیچ کدام آن‌ها را توصیه نمیکنیم اما اگر به شدت نیاز به فضای خالی دارید آن‌ها میتوانند کمکتان کنند:

  •  غیر فعال کردن خواب زمستانی کامپیوتر (معادل فارسی بهتر از این پیدا نکردم!): منظور از این جمله این است که احتملا برای شما پیش آمده است که لپ تاپ خود را برای مدت زیادی با باتری روشن میکذارید و باتری آن پس از مدتی تمام میشود و لپ تاپ شما خاموش میشود. اما اگر باتری را شارژ کنید و لپ تاپ را دوباره روشن کنید میبینید که هرآنچه را که پیش از خاموش شده داشتید انجام میدهید هنوز هم باقی مانده است. این بدان معناست که سیستم شما بدون هیچ قدرتی (رم ، سی پی یو و …) داشته کار میکرده است اما در اصل این اطلاعات به‌هارد شما منتقل شده بود. حال شما میتووانید این ویژگی را غیر فعال کنید تا فضای‌هارد شما باز تر شود. ویندوز این فایل را در C:\hiberfil.sys ذخیره میکند.

 

  • غیر فعال کردن ری استور سیستم: اگر کاهش مقدار فضای‌هارد برای سیستم ری استور کافی نبود شما میتوانید کلا این عمل را غیرفعال کنید.

One comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *